Atomizer Bilmeniz Gerekenler

E-Sigara Atomizer Nedir?

Elektronik sigara, e-likit olarak bilinen ve PG – VG, aroma ve sıvı nikotin bileşenlerinden oluşan bir sıvıyı buharlaştırarak, (yakarak değil) içinde nikotin bulunan bir tür buhar meydana getirir. E-sigara cihazlarında, bu işlemi elektronik sigara modellerinde “atomizer” adı verilen kısım gerçekleştirir. Atomizer, bir e-sigara cihazının kalbidir ve atomizerin içinde bulunan coil (bobin) yapısı, buharlaştırma işlemini gerçekleştirir. Coil (bobin), atomizer ve e-sigara tankı, iç içe bir tür yapıdan oluşur; tankın içinde atomizer, coil yapılarının oturduğu bir tür yuva görevi görürken aynı zamanda elektronik sigara tankının içindedir.

E-sigara atomizer yapıları, genellikle yapılandırma seçeneklerine göre çeşitlere ayrılırlar. Bununla beraber, ciğer çekim olarak da bilinen (DTL: Direct To Lung) yani nargile içimi için veya ağza çekim olarak bilinen (MTL: Mouth To Lung) sigara içimi için de farklı türde atomizer tank modelleri tercih edilebilir.

E Sigara Likit Sızıntısı Nasıl Önlenebilir?

Elektronik sigara likit sızıntısı, çoğu kullanıcı için ciddi sorunlardan bir tanesidir. Coil ve atomizer kondisyonuna ek olarak, aşağıdaki kurallara uyabildiğiniz ölçüde e-sigara cihazınızdan likit sızmasını engelleyebilirsiniz.

* E-sigara ve Elektronik Sigara Atomizer Tankı Olabildiğinde Dik Pozisyonda Tutun.

* Atomizer Tankın Hava Kanallarını Dolum Sırasında Kapalı Tutmayı İhmal Etmeyin. E-likit İçeriğinin Coil Pamuğu Tarafından Emilmesi İçin, Belli Bir Süre Geçmesi Gerekir Ve Hava Kanalları Sorun Çıkarabilir.

* Atomizer Tankın İçindeki Coil (Bobin) Yapısının Yanmamış Ve Eskimemiş Olmasına Dikkat Edin. Kullanım Sıklığınıza Göre Coil Yapısını Değiştirmeyi İhmal Etmeyin.

* Kullandığınız Elektronik Sigara Likiti Çeşidine Dikkat Edin; Premium Likit İçindeki VG, Şekerli Bir Yapıdır Ve E-Likit İçeriğinin Yapışkan – Çok Akışkan Olmamasını Sağlarken, PG Oranı Yüksek Standart Elektronik Sigara Likiti İçerikleri Daha Akışkandır.

* Günümüzde Aralarında Pod E-Sigara Modeli Olmak Üzere Hemen Her E-Sigara Tüm Şartlara Uymanıza Karşın Hafif Bir Biçimde Elektronik Sigara Likiti Sızdırırlar, Bunun İçin Cihazınızla Koruyucu Kılıf Kullanabilirsiniz.

* Atomizer Tankın Hava Kanalını Temizlemeyi İhmal Etmeyin.

* E-Sigaranızı Bavul, Çanta Veya Cepte Taşıyacaksanız, E-Likit Tankını Boşaltın.

* Elektronik Sigaranızdan Hafif Ve Nazik Bir Şekilde Buhar Çekimi Yapın.

* İçim Deneyiminiz İçin Uygun Mod Ayarlarına Ek Olarak Ohm / Watt Ve E-Likit Tercih Edin.

Bu kuralların dışında atomizer tankın çatlak ve kırıklarına dikkat etmek, o-ring olarak bilinen kauçuk malzemeleri kullanmak, likit sızıntısını önlemek için son derece önemlidir. Doğru coil, watt ve ohm ayarına ek olarak, RBA atomizerlerde ekstra sarım yapmak, doğru coil yapısını içim şeklinize göre seçmek de son derece önemlidir.

Coil Değişimi Yapılması Gerektiğini Ne Zaman Anlarsınız?

E-sigara modellerinde coil değişimi, cihazınızdan yanık kokusu, acı bir tat ve yetersiz buhar elde ettiğinizde gerçekleştirmeniz gereken bir eylemdir. Kendinizce bir tür takvim ve zamanlama rutini ile de coil değişimi yapmayı tercih edebilirsiniz. Bir coili 30 günden daha uzun süre kullanmamaya dikkat ediniz.

Atomizer Tankın Likit Sızdırması Nasıl Önlenir?

E-sigara kullanıcılarının kullanım sırasında en çok şikayet ettikleri durumlardan bir tanesi de, atomizer tankın elektronik sigara likiti sızdırmasıdır. Peki bir elektronik sigara modelinin atomizer tankından elektronik sigara likiti sıvısının sızmasını nasıl önlersiniz?

Bunun için ilk olarak atomizer tank ile uyumlu coil yapılarını kullanmaya özen göstermek gerekir. Yıpranmış coil, e-likit sıvısını ememez ve sıvı buharlaştıramaz. Bu durum, elektronik sigara likiti içeriğinin gereğinden fazla süre, e-likit atomizer tankı içinde kalmasına neden olur. E-likit sızıntısı son derece önemlidir çünkü likit, elektronik cihazlara büyük oranda zarar verebilir. Aynı şekilde elektronik sigara likiti sızıntısı, sıvının göze veya ele bulaşmasına neden olabilir. Aşağıdaki önlemleri alarak, atomizer tankın elektronik sigara likiti sızdırmasını engellemeniz mümkündür.

Atomizer Nasıl Çalışır?

E-sigara atomizeri, ateşleme düğmesine basılmadığı müddetçe çalışmaz. Ateşleme düğmesine basıldığı andan itibaren ise pil – batarya gövdesinden gelen elektrik enerjisi, atomizer içindeki coil (bobin) yapısına iletilerek ısı enerjisine dönüşür. Coil – bobin yapısının sarmaladığı ve elektronik sigara likiti ile ıslanmış organik pamuk, telin sıcaklığı ile ısınır. Isınmayı, bobin yapısının e-sigara buharı üretmesi izler. Daha sonra buhar, kullanıcı tarafından çekilir.

E-sigara cihazlarında kullanılan coil (bobin) yapılarına bağlı olarak farklı içim şekilleri mevcuttur. Aynı şekilde, çoğu elektronik sigara kullanıcısı üretici markaların hazır sarılmış coil yapılarını kullanırlar; bununla beraber, bir e-sigara atomizeri içindeki coil yapısının kurulma şekli bakımından da farklı isimler alabilirler. Kullanıcı tarafından coil (bobin) yapılarının sarıldığı atomizer çeşitleri arasında RBA, RDA, RDTA gelmektedir.

Atomizer Parçaları Nelerdir? Hangi Kısımlardan Oluşur?

Bir elektronik sigara atomizeri, karmaşık bir yapıya sahip olabilir; ancak gerçekleştirdiği işlem bakımından e-sigara atomizeri kısmının son derece önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Peki bir e-sigara atomizer, hangi kısımlardan meydana gelmektedir?

Atomizer, genellikle çoğu e-sigara blog ve tedarikçi sitede atomizer tank ismi ile anılır. Sizler için, enerji “mod gövde” ile birleşen elektronik sigara atomizeri aksamının en alt kısmından en üstüne doğru sıralayacağız.

Bağlantı Pini: E-sigara blog ve e-ticaret sitelerinde “510 vidalama sistemi” tabirini sık sık duyarsınız. Aslında, günümüzde elektronik sigara modelleri ile uyumlu çoğu atomizerde zaten 510 vidalama sistemi –pin sistemi bulunur. Bir e-sigara modelinde pin; atomizer tankın pil (batarya) gövdesinden aldığı elektrik enerjisini coil (bobin) yapısına aktaran iletken kısma verilen isimdir. Bağlantı pini sayesinde atomizerler, batarya veya mod gövdelere kullanıcı tarafından elle ve başka bir araca ihtiyaç duyulmadan vidalanabilir.

Base (Yuva): Elektronik sigara atomizerleri kimi zaman hazır sarılı coil (bobin) kullanabilirler. Bazı modeller ise, deneyimli e-sigara kullanıcılara hitap eder ve kendi bobin (coil) yapılarınızı sarmanıza olanak verir. Atomizer Base, işte bu noktada bir elektronik sigara cihazının daha da önem kazanan bir aksamı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Coil (Bobin): Coil veya bobin, bir tür çubuk veya silindir üzerine sarılmış iletkenlere verilen isimdir. E-sigara modellerinde atomizer yapısının kalbi olarak nitelendirilen bobin, farklı türde iletken teller kullanır veya mod elektronik sigara modelleri, farklı türde iletken teller gibi davranmaya programlanabilirler. Bir elektronik sigara atomizeri içinde, ortasından organik ve e-likit ile ıslatılan pamuk geçen bu iletken ve yay benzeri yapıya “coil” yani “bobin” ismi verilir.

Bobin, Coil yapıları, RBA – RDA, RDTA ve benzeri atomizer yapılarında farklı farklıdır. Genellikle Vaporess SWAG Kit veya SMOK AL85 gibi bilinen cihazlarda coil, zaten üretici firma tarafından sarımlanmış ve bir yapı içine yerleştirilmiştir. Elektronik sigara kullanıcıları genellikle bu hazır sarılı coil yapılarını 5’li paketler şeklinde alırlar ve coil eskidikçe atomizere yerleştirerek kullanırlar. Kimi e-sigara kullanıcıları ise, çeşitli aparatlarla kendi coil sarım işlemlerini gerçekleştirirler.

Hava Kanalı: Hava kanalı, her e-sigara modelinde bulunan bir parçadır. Bu parça basitçe, üretilen elektronik sigara buharını atomizerden drip tip (ağızlık kısmına) ileten bir parçadır.

E-Likit Tankı / Likit Haznesi: Elektronik sigara modellerinde e-likit tankı, atomizer ve içindeki coil (bobin) yapısına ev sahipliği yapan bir kısımdır; bu kısım aynı zamanda elektronik sigara buharı elde etmek için kullanılan e-likit içeriğini de içinde taşır.  Genellikle likit tankı ve atomizer birlikte anılan iki parça olarak karşımıza çıkarlar. Bir e-sigara cihazında dıştan içe; elektronik sigara likit tankı, atomizer ve coil yapıları bulunur. Günümüzde e-sigara likit tankı yapıları genellikle 3 ML – 8 ML arasında değişen e-likit kapasitelerine sahiptir ve çoğunluğu tepelerinden doldurulurlar. Elektronik sigara likit tankı modelleri aynı zamanda ayarlanabilir hava kanallarına sahiptirler ve pyrex adı verilen silisyum ve bor katkılı, ısıya dayanıklı özel bir tür cam malzemeden üretilirler.

Likit haznesi, özellikle son yıllarda e-sigara kullanıcıları tarafından kabul gören bir diğer elektronik sigara model sınıfının likit kısmı için kullanılan bir isim. Atomizer, coil ve likit tankı kısımlarını birleştiren kartuş yani pod ile çalışan pod mod e-sigara / pod elektronik sigara modelleri, salt likit kullandıkları için yüksek kapasiteli tanklara ihtiyaç duymazlar. Bunun yerine pod e-sigara modellerindeki kartuşlar, değerleri 1 ml – 3 ml arasında değişen likitleri içlerinde tutan kartuşlar kullanırlar. Bu nedenle pod e-sigara modellerindeki likit kısmı “hazne” olarak ifade edilir.

Drip Tip (Ağızlık): Drip tip yani “ağızlık” bir elektronik sigara modelinde kullanıcının vücudu ile direkt temas eden başlıca kısımdır ve bu nedenle de önemlidir. Günümüzde bir elektronik sigara modeli için üretilmiş drip tip başta metal, cam, RESIN, cilalı taş veya ahşaptan üretilebilirler. Deneyimli elektronik sigara kullanıcıları, drip tip (ağızlık) kısmının önemli bir e-sigara bileşeni olduğunu bilirler. Bu kısmın temizliği son derece önemlidir ve drip tip kısmının bakımına göstereceğiniz özen, içim kalitenizi de birinci dereceden etkiler.

Ohm Nedir? Hangi Ohm Değeri Hangi İçim İçin Tercih Edilmelidir?

Ohm yani “direnç” e-sigara içim şekillerini birinci dereceden etkileyen bir kavramdır. Bildiğiniz gibi bir e-sigara cihazında, pil ve bataryadan alınan elektrik enerjisi ısıya dönüştürülmek üzere atomizere aktarılır ve atomizer içinde teli ısınan coil, içindeki e-likit ile ıslanmış pamuğu ısıtarak elektronik sigara buharı meydana getirir. Peki ohm veya direnç, bu denklemin neresinde?

Özellikle sigara içimi için, fazla buhar talep edilen bir şey değildir. Bu nedenle elektrik enerjisinin atomizerden coil yani bobine akışı sırasında atomizer içindeki coil teli veya kullanıcı bir tür direnç uygular ve yapının aşırı ısınmasını önler. Genellikle bu tip bir içim şekli için 1.0 ohm ve üstü direnç ve kısılmış hava kanalları tercih edilir. Nargile içimi ise MTL’ nin tam tersi bir çalışma prensibine sahiptir ve ohm derecesi olarak 1.0 ohm’un altında değerlerle buhar üretir. Bu nedenle nargile içimi “sub – ohm” ismi ile de sık sık anılır.

Ohm yani direnç, atomizer tank içinde kullanılan hazır coil (bobin) yapılarında belirtilir. Böylece kullanıcı, seçtiği coil yapısının hangi e-sigara içim şekli için uygun olduğunu anlar. Kendinden sarımlı atomizer modellerinde ise, seçilen tel (SS / SS314 / Ti / Ni) ohm (direnç) seviyesini belirler.

Elektronik Sigara Atomizeri Çeşitleri Nelerdir?

E-sigara atomizeri modelleri, pek çok farklı unsura göre sınıflandırılabilirler. Yapılandırma şekillerine, içim alışkanlıklarına göre temelde iki ayrı sınıflandırma unsurunun bulunduğundan söz edebiliriz. E-sigara atomizerlerinin yapılandırma şekillerine kaça ayrıldıklarından söz ettikten sonra, içim deneyimine göre atomizerlerin sınıflandırılmasından söz edeceğiz. Yapılandırma şekillerine göre atomizerler ikiye ayrılır. Bunlardan birincisi, firmaların e-sigara atomizerleri için ürettikleri hazır sarım coil (bobin) yapılarına sahip atomizerlerdir. Diğer sınıf ise, RBA “Re – Buildable Atomizer” ismini alır ve bu RBA atomizer sınıfı da kendi içinde farklı dallara ayrılırlar.

Hazır coil yapısına sahip olan elektronik sigara atomizerleri, genellikle e-sigara dünyasına yeni giren kullanıcılar veya coil sarımı yapmak istemeyen, pratik bir kullanımı tercih eden e-sigara kullanıcıları tarafından tercih edilir. Bununla birlikte, elektronik sigara kullanmayı alışkanlık haline getirmiş kullanıcılar, kendi coil (bobin) yapılarını sarmayı tercih ederler.

Tatlı Nokta Nedir?

Günümüzde, arasından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı e-likit seçeneği bulunur. E-sigara kullanıcılarının “tatlı nokta” olarak tanımladıkları kavram; bir elektronik sigara likiti aromasını en iyi aldığınız watt ve ohm seviyesini tanımlamak için kullanılır. Özellikle Premium ve salt e-likit içeriklerinin yüksek fiyatlı olduğu bilinen bir gerçektir ve bu yüzden “tatlı nokta”,  e-sigara kullanıcıları için son derece önemlidir.

Yapılandırma Şekillerine Göre E-Sigara Atomizeri Çeşitleri

RBA, yani “Re – Buildable Atomizer”:  Kullanıcı tarafından coil sarımı yapılabilen atomizerlerdir. Sarım işlemi için çeşitli ohm – iletkenlik derecelerine sahip sarım telleri, e-likit, sarım kiti, seramik uçlu cımbız ve katlanır makas gibi araçlar tercih edilir. RBA atomizer yapılarının kendi içinde farklı sınıflara ayrıldığından söz etmiştik. RDA ve RDTA, RBA atomizerlerin alt sınıflarıdır.

RDA yani “rebuildable – dripping atomizer”:  Damlatmalı e-likit sistemi ile çalışan elektronik sigara atomizerlerine verilen isimdir. Normal e-sigara atomizerleri, cihazdan buhar çekildikçe likitin coil yapısına akmasını sağlar; buna karşın RDA’ da, coil yapısı kullanıcı tarafından elle yapılır. Son olarak RDTA atomizer modelleri, e-likit tankına sahip bir tür RDA atomizer çeşididir ve bu modellerde, elektronikn sigara likiti bir tür tanktan küçük bir tür pompa ile coil’e akar.

Atomizer Coil Ne Zaman Değişmeli?

Her atomizer, coil yapısının kullanım ömrü ile sınırlı bir kullanım süresine sahiptir. Coil yani bobin yapısının ömrü ise, kullanım şekline ve sıklığına göre değişkenlik göstermektedir. E-sigara atomizeri içindeki coil, kullanım sonrasında yıpranır; yıpranma genellikle coil telinin veya pamuğunun yanması ya da tel yapısının iletkenliğini kaybetmesi şeklinde kendisini gösterir.

Bu durumda genellikle e sigara cihazından çektiğinizde ağzınıza acı ve yanık bir tat gelir ve genziniz rahatsız olur. Uzun süreli kullanım sonrasında, aşağıdaki durumlardan bir veya birden fazlası ile karşı karşıya geliyorsanız, bu atomizer coil yapısının yandığı anlamına gelir. Bununla beraber atomizer coil aynı zamanda bobinlerin e-likit ile ıslanmadığı durumlarda ateşlenmesi sonucu da yanabilir.

* Elektronik Sigaranızdan Buhar Geliyor, Buhar Nikotin Değeri Düşük Olmasına Karşın Genzinizi Yakıyorsa,

* Atomizer Tanktan Yanık Kokusu Alıyorsanız,

* Normalde Şekerli Bir Tada Sahip Olan E-Likit Acı Bir Tat Veriyorsa,

Coil (Bobin) Kısmının Değişmesi Gerekir.

Coil Ömrü Ne Kadardır? Atomizer Coil Ne Kadar Dayanır?

Bir atomizer, içindeki coil yapılarının sağlamlık ve performansı ile doğru orantılı olarak, siz elektronik sigara modelini kullandıkça çalışmaya devam eder. Coil ömrü, aşağıda sıraladığımız unsurlara bağlı olarak ortalama olarak 2 hafta – 5 hafta arasında değişen bir kullanım ömrüne sahiptir.

* E-Sigara Kullanım Sıklığı,

* İçim Deneyimine Uygun Atomizer Ve Coil Seçimi,

* Elektronik Sigara Likiti İle Islatılmamış Coil İle E-Sigara Yani Atomizeri Aktif Hale Getirmek

* E-Sigara Ve Atomizer Modeline Uygun, İdeal E-Likit Ve Atomizer / İçim Ayarının Tercih Edilmesi

Elektronik sigara kullanıcılarının atomizer ve coil ile ilgili dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan birisi de, e-likit sıvısı ile ıslanmamış atomizerleri kesinlikle çalıştırmamaktır. Bu, bir atomizer coil yapısını direkt olarak yakar. Coil yapısının, seçilen atomizerin uygun ve ideal bir şekilde kullanılmaması da, bobinlerin ve dolayısıyla atomizerin kısa zamanda yıpranmasına neden oldu.

İçim Şekillerine Göre Elektronik Sigara Atomizeri Çeşitleri

MTL ve DTL, elektronik sigara dünyasında iki farklı ucu temsil ederler. Bunlardan MTL, İngilizce Mouth To Lung anlamına gelir ve e-sigara buharının önce ağza daha sonra ciğere çekildiğini tanımlar. MTL e-sigara cihazları ve MTL atomizer modelleri aynı zamanda “sigara içimi” olarak da bilinmelerine ek olarak yüksek ohm (direnç) değerine ve düşük watt değerine sahiptirler.

MTL atomizer modellerinin ürettikleri buhar çok dolgulu veya yoğun olmaz; buna karşın nikotin açısından zengin buhar sunan MTL atomizerler genellikle box mod veya pod mod e-sigara cihazlarında karşımıza çıkarlar. MTL, ne kadar sigara içim için ideal ise, DTL de o kadar yoğun buhar ve yumuşak içim için idealdir. Nargile içimi olarak bilinen bu içim şeklinde ise, yüksek watt ve düşük direnç göze çarpar. DTL yani nargile içim şeklinde buhar, direkt olarak ciğere çekilir. Günümüzde yüksek watt değerleri ile çalışan mod elektronik sigara modellerinde DTL, sık sık tercih edilen bir içim şeklidir.

MTL atomizer tanklar, genellikle daha düşük bir e-likit kapasitesine sahiptir. Farklı içim deneyimlerine hitap eden farklı atomizer çeşitleri arasında bunun dışında belirgin bir fark bulunmaz. Ayrıca, atomizer tankların hemen hepsinde direnç (ohm) ve atomizere giren taze hava, alt kısımdaki kanallardan yapılabilir. DTL için yoğun hava ihtiyacı göze çarpar ve kanallar geniş ve de açıktır; tam tersi ise MTL (sigara içim) için geçerlidir.

Farklı Mod Gövdelerle Farklı Atomizerler Kullanılabilir Mi?

Elektronik sigara üreticileri aynı zamanda sadece atomizer tank ta üretmektedirler. Mod - batarya gövdeniz destekliyorsa, farklı mod gövdelerle farklı atomizer tanklar kullanabilirsiniz ancak dikkat; aynı durum coil için geçerli değildir çünkü coil yapıları, belli ohm değerleri için üretilirler. Farklı mod gövdelerle farklı atomizer tanklar kullanmak çoğunlukla 1. Nesil e-sigara ve mod elektronik sigara / box mod cihazlarda karşımıza çıkan bir durumdur; pod e-sigara veya vape pen modellerinde çoğunlukla pil gövdesi ile çalışacak atomizer bellidir ve bir tanedir.

Sorularda Ara

Gösterilen: 0 ile 0 arası, toplam: 0 (0 Sayfa)