Elektronik Sigara Bilmeniz Gerekenler

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara veya bilinen diğer adıyla e sigara, tütün ürünlerini taklit etmesi için üretilmiş elektronik cihazlara verilen isimdir. Konsept olarak 1960 ’ lı yıllardan bu yana e-sigara gündemde olan bir üründü. Ancak 2003 Yılında Çinli Eczacı Hon Lik, eğlence sektöründe kullanılan bir duman makinesinden ilham alarak çalışan bir prototip üretmeyi başardı. Özellikle dünyada “vapor device”, “vapor” veya “vaping device” olarak anılan e-sigara, sigara ve benzeri tütün ürünlerini kullananları bu zararlı alışkanlıktan uzak tutmak için üretilmiş olan elektronik cihazlardır.

Elektronik sigara için kullanılan “vaping device” veya “vapor” gibi kelimelerin dilimizde buharlı yolcu gemileri için kullanılan “vapur” kelimesi ile olan ses benzerliği dikkatinizi çekmiştir. Bu benzerlik, bizlere elektronik sigara cihazlarının nasıl çalıştığın konusunda da ipucu vermektedir. Elektronik sigaralar, e-likit veya elektronik sigara likiti olarak da bilinen özel bir bileşiği “buhar” haline getirerek, buharlaştırarak çalışır. Kullanıcı tarafından ağıza veya ciğere çekilen buhar, nikotin ve aroma açısından zengin olduğu için de tütün ürünü kullanıcısının sigara ve benzeri ürünlere olan eğilimini engeller.

E-sigara veya elektronik sigara olarak bilinen cihazlar, tütün sigarası veya pipo – puro gibi tütün ürünlerinde olduğu gibi bir “yanma” işlemi gerçekleştirmezler. Yanma eylemi yerine elektronik sigara modellerinde “buharlaşma” – “buharlaştırma” öne çıkar. Yanma işleminin olmayışı, elektronik sigara modellerini tütün sigarası ve diğer tütün ürünlerinden daha sağlıklı kılsa da, bu e-sigaranın tamamen sağlıklı olduğu anlamına gelmez; likit içeriklerindeki nikotin, damar sertliği ve benzeri sağlık sorunlarında etkilidir.

E Sigaranın Tütün Ürünlerine Kıyasla Avantajları Nelerdir?

Günümüzde e-sigara olarak bilinen elektronik sigara cihazlarının tütün sigarasına ve nargileye karşı pek çok kullanım avantajı vardır. Bu avantajları aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

* Elektronik Sigara, Tütün Sigarasından Daha Hesaplıdır.

Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkede tütün ürünlerinin fiyatları sürekli olarak artmaktadır. Bunun nedeni, insanları caydırmak ve hükumetlerin vergi gelirlerini daha üst seviyeye çıkarma istekleridir. Günümüzde, paket fiyatı 15 – 20 TL arasında değişen tütün sigarası veya 5 – 6 nargile seansı yerine ortalama bir box mod elektronik sigara tercih edebilir ve sadece coil – elektronik sigara likiti harcaması yaparak sigaradan uzak durabilirsiniz.

* E-Sigara Üzerinize Kötü Koku Sinmesini Engeller…

Günümüzde e-sigara kullanımını tütün sigarası ve nargileye nazaran avantajlı kılan unsurların başında, elektronik sigara cihazlarının koku konusunda sunduğu avantajdır. Kapalı alanlarda, çevrenizdekilerin tepki ve sağlığı için elektronik sigara kullanmanız önerilmez. Bu tip bir kullanım, e-sigara buharındaki aroma kokusunun kıyafetlerinize sinmesine neden olabilir. Elektronik sigaralar, tütün sigarası gibi kıyafetlerinizde, el veya ağzınızda kötü koku oluşumuna neden olmaz. Aynı şekilde elektronik sigara likiti, bulaştığında kolaylıkla temizlenebilir.

* Elektronik Sigaralar İzmarit Veya Kül Meydana Getirmezler

Tiryaki derecesinde tütün sigarası kullananlar için izmarit ve kül, ciddi bir sorundur. Sigara izmariti hem doğaya hem de insan sağlığına ciddi zararlar vermektedir. Peki e-sigara cihazlarında durum ne? Elektronik sigara, e-sigara likiti olarak bilinen bir sıvı ile çalışır; sıvının buharlaşarak nikotin ve aroma açısından zengin bir buhar meydana getirmesini sağlar. Bu nedenle de herhangi bir izmarit veya kül meydana getirmez. Bir elektronik sigara kullandığınızda tek atık maddeniz değiştirdiğiniz coil pamuğu ve teli olur.

* Yapılan Araştırmalar, E-Sigaranın Tütün Sigarasından Daha Az Zararlı Olduğunu Ortaya Koymaktadır.

Elektronik sigara cihazlarının tütün sigarası veya nargile alışkanlıkları üzerindeki etkisi üzerine detaylı çalışmalar mevcut değil, buna karşın e-sigara cihazlarının insan sağlığı üzerindeki etkisi üzerine araştırmalar oldukça yoğundur. Yapılan araştırmalar, e-sigara kullanmaya başlayan 100 kişiden ortalama 70 kadarının tütün sigarasına dönmediğini gösteriyor; bununla beraber elektronik sigara ekonomisinin 2023 Yılında 40 milyar doları bulması bekleniyor.

Hangi Elektronik Sigara İle Başlamalıyım?

Elektronik sigara kullanmaya yeni başlayacaksanız, RBA - RDA gibi coil (bobin) yapılarını kendinizin sardığı karmaşık modellerden uzak durmalısınız. Pod mod e-sigara, box mod gibi cihazlar hazır coil yapıları veya direkt olarak kartuş (pod) kullanırlar ve bu nedenle yeni elektronik sigaraya başlayacak olanlar için; basit, kullanımı kolay, pratik, yedek parçası kolayca bulunabilen e-sigara modellerini tercih edebilirsiniz. SMOK ve Vaporesso Markalı cihazlar, yedek parçası kolayca bulunan cihazlar olduklarından bu markalar arasından seçim yapabilirsiniz.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Bir e-sigara veya elektronik sigara modelinin nasıl çalıştığını bilmek aynı zamanda, cihazların içindeki aksamını tanımanın önemli bir yoludur. İlk olarak, elektronik sigara modellerinin tütün ürünleri gibi duman değil, buhar meydana getirdiğini bilmelisiniz. Elektronik sigara buharı, propilen gliserolvejeteryan gliserolden üretilmiş e-likit içeriklerini buharlaştırır ve sonuçta içinde nikotin ve aroma bulunan bir tür buhar meydana getirir.

Ateşleme düğmesine bastığınızda bir elektronik sigara pillerdeki enerjiyi, elektronik sigara likiti tankının içindeki atomizere aktarır. Atomizerin içinde çeşitli malzemelerden sarılmış yay benzeri bobinler bulunur. Bobin, “coil” olarak bilinirler ve bir tür yay benzeri teldir. Telin içinde, e-sigara likiti ile ıslanmış organik pamuk bulunur (Bazı cihazlarda seramiktir); tel enerji ile ısınır ve içindeki pamuğu da ısıtır. Isınan pamuğun çektiği e-likit buharlaşır ve e-sigara buharını meydana getirir.

Sigara Mı Daha Zararlı? E-Sigara Mı?

Elektronik sigara ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, tütün sigarasının e-sigaraya nazaran %95 oranında daha zararlı olduğunu ortaya koymuştur. E-sigara cihazlarında bir tür “yanma” meydana gelmez ve sanılanın aksine e-sigaralar “duman” değil “buhar” meydana getirirler. Bu “buharlaştırma” eylemi, elektronik sigara kullanmanın tütün sigarasından ve diğer tütün ürünlerinden daha güvenli olduğunu ortaya koymaktadır. Yani tütün sigarası başta olmak üzere, nargile, puro, tütün çiğnemek, pipo gibi tütün alışkanlıklarının sağlık için ciddi oranda riskli olduğunu söylemek mümkün.

Elektronik Sigara Ve Buharının Etrafımdaki İnsanlara Zararı Var mı?

Kapalı alanlarda, yoğun olarak e-sigara kullanmamaya özen göstermenizi öneririz. Zira e-sigara cihazlarının buharları hamile kadınlara, astım hastalarına, çocuk veya bebeklere, evcil hayvanlara zarar verebilir. Hamile kadınlar, astım ve solunum yolu hastaları, kalp rahatsızlığı olanlar aynı zamanda e-sigara kullanmaması gereken tüketici profili içindedir.

E Sigara, Sigarayı Bıraktırır Mı?

Elektronik sigara, sağlığa zararlıdır. Ancak sağlığa olan etkisi kıyaslandığında tütün sigarasından daha az zararlı olduğu söylenebilir. Bununla beraber, sigarayı bıraktıktan sonraki ilk üç günde vücudunda meydana gelen belirtiler nedeniyle sigara kullanıcılarının %80’ i tekrar sigara kullanmaya başlarlar. Bunun üstesinden gelmek için, yardımcı bir destek unsuru olarak elektronik sigara kullanılabilir.

Dünya üzerinde pek çok tütün sigarası kullanıcısı, elektronik sigara cihazlarında kullandıkları e-likit içeriklerinin nikotin derecesini kademeli olarak düşürmüş ve sigara kullanımına son vermiştir. Buna karşın, elektronik sigara kullanmanın sigarayı bıraktırdığına ilişkin bilimsel bir çalışma mevcut değildir.

Hangi E-Sigara Modelini Niçin Kullanmalısınız?

Günümüzde farklı içim şekillerine yönelik olarak farklı e-sigara modelleri mevcuttur. İçim şeklinize ve elde etmek istediğiniz deneyime göre, aşağıdan tercih yapabilirsiniz.

* Sigara Dumanına Benzer Bir Buhar Ve Sıkı Sert Sigara İçimi İçin…

MTL içim özelliği sunan box mod ve pod e-sigara modelleri ile sigara dumanına benzer karaktere sahip bir buhar elde etmeniz mümkündür. Sigara içimi için PG oranı yüksek e-likit, salt likit tercih edilir. Bu tarz cihazlara örnek olarak: Justfog Q16, Justfog P16A, Justfog Minifit, Uwell Caliburn G

* Nargile Gibi Yoğun Buhar Veren Bir DTL İçimi İçin…

DTL veya nargile içimi için genellikle VG oranı yüksek Premium likit içeriklerini ve mod e-sigara modellerini kullanabilirsiniz. Yüksek Watt değerleri ile yoğun buhar üreten mod elektronik sigara modelleri genellikle bir veya birden fazla 18650 şarjlı pil ile çalışarak yoğun buhar sağlarlar. Aynı zamanda POD kategorisindeki bir çok cihaz ile de nargile için yapılabilmektedir örnek: VooPoo Drag X, Smk IPX 80, Smok Nord 4

* Ekonomik Ve Etkili Bir Çözüm İçin…

MTL veya sigara içimi elektronik sigara modelleri, ekonomik bir kullanım için son derece uygundur. Bu cihazlar daha az elektrik ve e-likit tüketirler ve sigara dumanına daha çok benzeyen bir buhar meydana getirirler. Justfog Minifit Pod gibi cihazları veya coil değişimi / salt likit dolumu yapılabilen başka pod mod cihazları, ekonomik bir kullanım için tercih edebilirsiniz.

* Küçük, DTL Ve Sigara İçimi İçin İdeal…

Box mod e-sigara modelleri, tek bir 18650 şarjlı pil ile çalışırlar veya sabit bir batarya kullanırlar. Bu modeller, mod elektronik sigara modellerinden küçüktür ancak dilenirse sigara içimi için gerekirse nargile içimi için tercih edilebilirler. GeekVape Aegis 40W veya Vaporesso SWAG Kit gibi modelleri, bu tip bir kullanım için tercih edebilirsiniz.

Elektronik Sigara Sigaradan Daha mı Ucuz?

E-sigara cihazları sigaradan daha az zararlı ve daha az masraflıdırlar. Bugün, bir aylık tütün sigarası karşılığında kullanımı kolay, pratik ve ideal bir elektronik sigara seti ve e-sigara likit alarak uzun süreli bir kullanım elde edebilirsiniz.

Elektronik Sigara Patlar Mı? E-Sigara Patlama Haberleri Neden Gündemde?

Sadece elektronik sigara cihazları değil; bir tür pil – batarya taşıyan her türden elektronik cihazın patlama riski vardır. Örneğin Samsung Firması’nın 2017 Yılında piyasaya sürdüğü Samsung Galaxy Note 7 Modeli, bataryalarının patlıyor olmasından dolayı firma tarafından geri çağrıldı. Peki e-sigara patlama olayları neden gerçekleşiyor veya neden bu tip olaylar ana akım medyada kendine yer buluyor?

Tütün endüstrisi, kâr paylarının düşmemesi için e-sigara kullanımına karşı farklı tavırlar sergilemektedirler. Bu nedenle ana akım medyada sürekli olarak elektronik sigara patlama haberleri medyada yer alır. Sudan uzak tutulan, uygun şekilde kullanılan, yeni ve kondisyonu yüksek 18650 pil kullanan e-sigara cihazları patlamazlar. Bu haberler, tütün ürünü satışlarını sabit tutmak için ana akım medyada yer alırlar. Peki e-sigara modellerinin giderek daha fazla kullanılmaya başlandığı 2005 – 2008 Yılları ve sonrasında uygun şekilde kullanılan elektronik sigara modelleri içinden patlayan oldu mu?

Günümüzde, yaygın olarak kullanılan e-sigara cihazlarında içim değişkenleri elektronik olarak ayarlanır ve bunun için, işlem gücü yüksek işlemciler kullanılır. Ancak, “mekanik mod” olarak bilinen e-sigara modellerinde içim ayarlamaları, mekanik olarak ve kullanıcı tarafından yapılmaktadır. Mekanik mod olarak bilinen e-sigaraların yanlış kullanımı, e-sigara cihazlarının patlamasına neden olmuş, bu haberler ana akım medya tarafından tütün sigarası satışlarının düşmemesi için sık sık gündeme getirilmiştir.

Elektronik Sigara Tipleri Nelerdir?

E-sigara tipleri, içim şekillerine ve kullanım tercihlerine göre pek çok farklı sınıfa ayrılmaktadırlar. Aşağıdan, elektronik sigara modeli tiplerine ulaşmanız mümkündür.

Birinci Jenerasyon E-Sigara Modelleri: İlk jenerasyon modeller, bugünkü modellerden farklı olarak genellikle e-likit bulunan bir tür kartuş kullanmaktaydılar. Kartuş, cihaz içindeki e-likit içeriğini bir tür fitile benzeyen uzun yapı sayesinde çekiyor ve böylece e-likit buharlaşarak buhar meydana getiriyordu. Birinci jenerasyon e-sigara cihazları sabit bir batarya ile çalışmalarına ek olarak kullanıcılara düşük mAh değerli bir kapasite sunmaktaydılar.

Cig-A-Like Modeller Ve Vape - Pen E-Sigaralar: E-sigara dünyası, kullanımı yaygınlaştırmak için ilk olarak elektronik sigara gövdesini tütün sigarası dalına benzetme yoluna gittiler. Bununla beraber bazı modeller, bir dolma kaleme benzeyen boyutlara sahiptiler ve yine düşük mAh değerli pillerinden dolayı sık sık şarj edilmeleri gerekiyordu. Dolma kaleme olan benzerliklerinden ilk jenerasyondan sonraki bu modellere “buhar kalemi” veya “vape pen” ismi verilmiştir.

Mod Ve Box Mod E-Sigara Modelleri: Yoğun buhar elde etmek isteyen kullanıcıların tercih ettikleri mod e-sigara modelleri elektronik sigara buharını ciğerinize çekmenize izin verirler. Bu özelliklerinden dolayı DTL (direct to lung: ciğere direkt çekim) veya nargile içimi olarak isimlendirilen mod e-sigara modelleri aynı zamanda nargile gibi yoğun buhar sağladıkları için elektronik nargile gibi isimler de aldılar. Mod elektronik sigaralar, ciğere direkt çekim yapabileceğiniz yüksek watt gücü ve buhar sağlayan gösterişli ve genellikle birden fazla 18650 şarjlı pil ile çalışan e-sigara cihazlarıdır. Box mod cihazlar ise, mod e-sigara cihazlarının tek pille çalışan daha küçük çeşitlerine verilen isimdir. Box mod modeller, günümüzde daha küçük ancak etkili bir buhar performansı sundukları için tercih edilirler.

MTL Ve Pod Mod E-Sigara Cihazları: MTL e-sigara modelleri, MTL içim yani (Mouth To Lung; ağızdan ciğere çekim) için uygun olan elektronik sigara cihazlarına verilen isimdir. Bu tip bir içim nikotin açısından daha zengin ancak az buhar sağlarlar; e-likit tüketimleri azdır ve mod e-sigara modellerine göre daha küçüktürler. Günümüzde MTL için genellikle 18650 pil kullanmayan sabit bataryalı küçük cihazlar tercih edilir; ancak bir box mod elektronik sigara ile de MTL içim gerçekleştirmeniz mümkündür.

Pod Mod, pod e-sigara ya da pod elektronik sigara olarak bilinen cihazlar ise, MTL içim için tercih edilebilecek en uygun e-sigara modelleridir ve bu alandaki son teknolojiyi temsil ederler. Pod e-sigara veya pod elektronik sigara olarak bilinen modeller, salt e-likit / salt likit olarak da bilinen daha yüksek nikotinli (daha yüksek fiyat) e-likitler kullanırlar ve maksimum 25 – 30 Watt ile buhar üretirler.

Buhar üretimi bu modellerde kısıtlıdır ancak nikotin açısından zengin bir içim sunarlar. Boyutları neredeyse bir USB bellek kadar olan bu modeller, özellikle kadınlar için uygun cihazlardır. Pod mod e-sigara / pod mod elektronik sigara modelleri aynı zamanda pod yani “kartuş” ile çalışırlar. Bu kartuşlar bazı modellerde dışarıdan doldurulabilir, bazılarında ise doldurulamaz; kullanıldıkça eskiyen coil yapıları için de aynısı geçerlidir.

Elektronik Sigara Hangi Parçalardan Oluşur?

Farklı ihtiyaç ve kullanım şekline göre farklı tipte elektronik sigara modelleri üretilmektedir. Buna karşın, piyasadaki hemen her e-sigara cihazının benzer bileşenlerden – parçalardan meydana geldiğini söyleyebiliriz; çünkü bu cihazlar –boyutları veya üretim amaçları ne olursa olsun- benzer bir prensiple, benzer şekilde çalışırlar. Elektronik sigara hangi parçalardan oluşur?

Pil - Batarya: Her elektronik alette olduğu gibi, e-sigara veya elektronik sigara cihazları da enerjiye ihtiyaç duyarlar. Elektronik sigara, buharlaştırma eylemini gerçekleştirmek için genellikle 10 Watt ilâ 250 watt arasında bir enerjiye ihtiyaç duyabilir. Elektronik sigara pili – elektronik sigara bataryası, e-sigaradaki buharlaşma eyleminin gerektirdiği enerjiyi sağlamakla görevlidir. Günümüzde 50 watt ve üstü değerlerle elektronik sigara kullananlar, “deneyimli kullanıcı” olarak isimlendirilirler.

Bir elektronik sigara pili, gövdeye bütünleşik veya ayrık olabilir. 18 mm çapında, 65 mm boyunda ve silindir şeklindeki 18650 piller, elektronik sigara modelleri için kullanılan “şarjlı pil” tiplerinin başında gelir. Bununla birlikte piyasada 18350, 21650 gibi farklı türde şarjlı piller ve bu şarjlı pillerle çalışan e-sigara modelleri de mevcuttur. Elektronik sigaralarda 18650 ve benzeri şarjlı pil çeşitlerini kullanan cihazlar genellikle “mod elektronik sigara” veya “mod box” olarak sınıflandırılırlar ve sayıları 1, 2 veya 3 ve hatta bazen 4 şarjlı pille çalışabilirler.

Mod - Mod Gövde: Mod gövde, elektronik sigara dünyasında genellikle yoğun buhar elde etmesi için üretilmiş, watt gücü yüksek e-sigara cihazlarının gövdeleri için kullanılan bir tabirdir. Mod gövdeler genellikle pilleri koruyucu bir kapak içinde saklarlar ve e-sigara cihazlarında önemli olan watt – amper ayarı ve ısı derecesini ayarlamak için kullanılan tuşları ve ekranları üstlerinde tutarlar.

Atomizer: Atomizer için bir elektronik sigara cihazının kalbi yakıştırması yapılabilir. Elektronik sigara kullanıcıları arasında, coil ile atomizer genellikle birbiriyle karıştırılan iki ana parça olarak karşımıza sık sık çıkarlar. Atomizer, genellikle elektronik sigara modellerinde likit tankının içinde bulunur; atomizer, e-sigaranın temel görevini yerine getirir. E-likit olarak bilinen sıvının buharlaştırılmasından atomizer sorumludur. Elektronik sigara modellerinde likit tankının içinde atomizer, atomizerin içerisinde ise coil yani “bobin” bulunur. Atomizer için, coil (bobin) yapılarının oturduğu yuva yakıştırması yapılabilir. Bununla beraber farklı atomizerler için kullanılabilecek coil sayısı ve tipi değişebilir.

Coil: Coil, İngilizce “bobin” denir. Bobin, iletken bir telin yay  şeklinde sarımlanması ile elde edilir. E-sigara için kullanılabilecek coil, son hali ile bir tür yaya benzer ve yayın içinde e-sigara likiti ile ıslanmış organik pamuk bulunur. Coil, pamuğu ısıtır ve elektronik sigara cihazının buhar üretmesini sağlar.

Günümüzde çeşitli içim şekillerine uygun farklı tellerden üretilmiş bobin (coil) yapıları bulunur. Ayrıca, elektronik sigaralar size kendi coil – bobinlerinizi sarmanıza olanak verir. Başlangıç seviyesindeki kullanıcılar ise genellikle hazır sarılı coil – bobinleri uygun atomizerlerle kullanabilirler.

Likit Tankı: E-sigara ve elektronik sigara olarak bilinen cihazlar elektronik sigara likiti denilen özel sıvılarla çalışırlar. E-sigara likiti; temelde gliserol, aroma, nikotin ve saf sudan meydana gelen bir içeriktir. Likit tankı ise, atomizer ve coil yapısına ek olarak aynı zamanda e-likit içeriğini de kendi içinde tutar. Likit tankı, coil ile birleşerek atomizeri meydana getirirler.

Elektronik sigara cihazlarında bulunan likit tankları 2 ml – 8 ml arasında değişen elektronik sigara likiti kapasistesine sahiptir. Hemen her e-sigara tankında bulunan hava kanalları, bir atomizer coil yapısının çok daha rahat bir şekilde buhar üretmesini sağlarken aynı zamanda soğuk hava girişi ile atomizer – coil içindeki pamuğun yanmasını önler.

Günümüzde elektronik sigara likit tankı modellerinde pyrex adı verilen kaliteli silisyum malzemeden üretilmiş bir tür cam kullanılır. Geçmişi, 1915 yılına dayanan pyrex cam borosilikat cam olarak da bilinir ve yüksek ısıya dayanıklı olduğu için genellikle e-sigara tanklarında kullanılırlar.

Drip Tip: Drip tip, elektronik sigara kullanıcılarının en çok ihmal ettiği e-sigara kısımlarından bir tanesidir. Bu kısım temelde kullanıcının dudakları ile temas eden kısma verilen isimdir. Aralarında mermer, ahşap, metal, cilalı taş, kauçuk, ısıya dayanıklı plastik gibi pek çok malzeme kullanılarak üretilen drip tip, pod mod e-sigara olarak bilinen cihazlarda mod gövde ile birleşen tank + coil + atomizer kartuşları ile bütünleşiktir. Özellikle salgın hastalıkların ciddi bir konu haline geldiği günümüzde drip tip ve drip tip (ağızlık) temizliği son derece önemli bir hale gelmiştir. Farklı malzemelerden üretilen drip tip aynı zamanda içim kalitesini de üst seviyeye çıkarabilir.

Elektronik Sigara Kullanılarak Sigara Ve Nargile Nasıl Bırakılabilir?

E-sigaradan destek alarak tütün sigarası kullanmayı bırakabilirsiniz. Sigarayı bırakmak için kararlılık ve irade gerekir; elektronik sigara ise bu irade ve kararlılığı destekler. Dünya üzerindeki elektronik sigara kullanıcıları, birtakım yöntemler kullanarak sigarayı bırakmak konusunda ciddi başarılar elde edebilmişlerdir.

Elektronik sigara ile tütün sigarası ve nargileyi bırakmak için, nikotin değerleri 0 mg / 0,3 mg / 0,6 mg veya 0,9 mg / 1,2 mg gibi elektronik sigara likiti içeriklerinin kendinize uygun bir seviyesi ile başlayabilir, daha sonra da bu nikotin seviyesini kademeli olarak düşürerek nikotin yoksunluğu çekmeden, sigarayı bırakma ihtimaliniz vardır. Ancak sigara ile savaşınızda irade ve kararlılığın e-sigara kullanın - kullanmayın her zaman ihtiyacınız olan bir kavram olduğunu da aklınızdan asla çıkarmayın. Bununla beraber; nargile de en az sigara kadar tehlikelidir ve bir nargile seansı toplamda 50 dal sigaraya eşit derecede zararlı bir etki bırakır.

Güvenli Bir E-Sigara Kullanımı İçin Neler Yapılmalı?

Güvenli bir elektronik sigara / e-sigara kullanımı için aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz önerilir.

* 18650 Şarjlı Pil Kullanan E-Sigara Cihazlarında Kondisyonu Yüksek, Dış Koruma Kaplaması Aşınmamış, Paslı Olmayan Pilleri Tercih Edin.

* Her Elektronik Cihazda Olduğu Gibi, E-Sigara Cihazınızı Nemden Ve Sudan Uzak Tutunuz.

* Elektronik Sigara Kullanmaya Yeni Başlayanlar İçin; Mekanik Mod Kullanmamaya Özen Gösterin.

* İkinci El 18650 Şarjlı Pil Veya Sabit Bataryalı E-Sigara Modellerinden Uzak Durun.

DTL (Sub Ohm) Nedir? / MTL İçim Nedir?

E-sigara modelleri, içim şekillerine göre temelde iki ana gruba ayrılırlar. DTL yani nargile içimi, yoğun buhar gerektiren bir içimdir ve mod elektronik sigara modelleri bu iş için tercih edilirler. DTL’ de kullanıcı, buharı direkt olarak akciğerlerine çekerler. Genellikle VG oranı yüksek elektronik sigara likiti (Premium likitler) içerikleri, elektronik nargile için tercih edilir ve bu içim şekli ismini “Direct To Lung” kelimelerinden alırlar.

Elektronik sigara modellerinde, bataryadan alınan elektrik enerjisi ısıya çevrilirken çeşitli derecede direnç seviyeleri ile kontrol edilir. Yüksek watt ve yoğun buhar için nargile içimi / DTL içiminde direnç düşüktür ve genellikle 1.0 ohm’ un altında seyreder. Bu nedenle nargile içimi aynı zamanda “Sub Ohm” olarak da bilinir.

MTL yani sigara içimi ise, daha az watt gücü ile daha az buhar üretirler. Ancak üretilen buhar nikotin açısından zengindir ve buharın boğazda bıraktığı etki sigara dumanına daha çok benzer. MTL için PG değeri yüksek e-likit veya salt likitler tercih edilir ve bu terim “Mouth To Lung” kelimelerinden ismini alır.

E-Sigara Ve Covid19

Elektronik sigara kullanıyorsanız, Covid19 veya benzer salgın hastalıklara karşı alabileceğiniz önlemlerin ilk sırasında etkili bir e-sigara temizliği gelmektedir. Virüs ve salgın hastalık riskine karşı, aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.

* Özellikle Drip Tip (Ağızlık) Kısmını Temiz Tutmaya Özen Gösterin. Düşük Miktarda Şeker İçeren E-likitler, Her Çekimde Ağızlık Kısmında Bir Tür Artık Bırakırlar. Zamanla Bu Artık, Yapışkan Bir Hal Alır Ve Virüsler – Mikroplar İçin İdeal Hale Gelir. Bunun İçin Sabunlu Sıcak Suda 1 - 2 Gün Bekletmek Suretiyle Drip Tip’ i Temizleyebilirsiniz. Drip Tip Temizliği İçin, Ağızlık Kısmını Cihaz Gövdesinden Ayırmayı Unutmayın.

* Islak Mendil Veya Kolonya İle Pilinden Ayrılmış E-Sigara Aksamlarını Temizleyebilir – Silebilirsiniz. Dış Etmenlerden Korumak İçin Cihazınız İçin Aynı Zamanda Silikon Gövde Kılıfı Tercih Etmeyi Unutmayın.

* İkinci El E-Sigara, Drip Tip, Atomizer Vs. Kullanmaktan Kaçının.

* Astım, Solunum Yolu Rahatsızlığı, Kalp Sorunlarına Sahipseniz E-Sigara Kullanmayın Veya Nikotin Değeri Düşük E-Likitlerle Kullanıma Yönelin.

Sorularda Ara

Gösterilen: 0 ile 0 arası, toplam: 0 (0 Sayfa)